A Magyar Neurosonológiai Társaság története és jellemzői:
A Magyar Neurosonológiai Társaság 1995-ben alakult. Előtte 3 évig a Magyar Stroke Társaság részeként működött, 1996-ban vált önálló társasággá.
Általános tudnivalók:
A Társaság hivatalos jogi személy, mely a tagok által elfogadott alapszabály szerint működik. Hivatalos megfogalmazás szerint a neuroszonológiával foglalkozó orvosok szakmai egyesülete.
Céljai:
A neurosonológia közös szakmai irányvonalának kialakítása, fejlesztése, a szakmai alapkövetelmény-rendszer kidolgozása, a neuroszonológával foglalkozók szervezetbe tömörítése, az egységes képzési rendszer kialakítása, propaganda és ismeretterjesztő tevékenység, érdekvédelmi funkciók biztosítása.
Az alapszabály értelmében a Társaság kétévente választ vezetőséget, mely megválasztja a Társaság elnökét. A Társaság tagja a Magyar Orvostudományi Társaságok és Egyesületek Szövetségének (MOTESZ). Szoros kapcsolatot tart a Magyar Stroke Társasággal és a MIET-tel. A Társaság székhelye Budapest. A Társaság alapítója és első elnöke Dr. Csiba László egyetemi tanár volt. Csiba Professzor Úr a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinika igazgatója, a Neurológiai Szakmai Kollégium elnöke. Őt követte az elnöki poszton Dr. Fazekas András címzetes egyetemi docens, aki a budapesti Szent István Kórház Neurológiai Osztályának vezetője volt, majd dr. Valikovics Attila, aki a Miskolci Megyi Kórház Neurológia, Stroke és Toxikológia vezetője. Ezt követően Dr. Pánczél Gyula (Péterfy Sándor úti Kórház Neurológiai Osztályának osztályvezető főorvosa), később Dr. Csányi Attila (Győrben a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház Neurológiai Osztályának osztályvezető főorvosa), majd Dr. Oláh László (a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikájának egyetemi docense)következett az elnökök sorában.
A jelenlegi elnök 2013-tól Dr. Németh László, aki Nagykanizsán, a Kanizsai Dorottya Kórház orvos-igazgatója és egyben a Neurológiai Osztály osztályvezető főorvosa.
A társaságnak jelenleg közel 300 tagja van az ország valamennyi egyeteméről, megyei kórházából és sok városi kórházból, szakrendelőből. A tagok jelentős része neurológus szakorvos, de radiológus, angiológus, belgyógyász, anaesthesiológus, idegsebész tagunk is van.
Tudományos tevékenység:
A Társaság tagjai közül 3 MTA doktor, disszertációik része neurosonológiai téma is. 14 tagunk PhD értekezését neurosonológiai témából írta. Az utóbbi 3 évben a Társaság tagjai 26 külföldi, minősített lapokban megjelent közleményt írtak. Tudományos rendezvényeink:1995. a Magyar Neuroszonológiai Társasáság megalakulása; 1995. I. Szimpózium, Epona, 1997. II. Szimpózium, Győr; 1999. III. Szimpózium, Budapest; 2000. IV. Szimpózium, Dobogókő: Aktuális kérdések a neuroszonológiában; 2002. V. Szimpózium Eger; 2004. VI. Szimpózium és továbbképzés, Eger; 2005. VII. Neurosonológiai Szimpózium, ismét Eger. 2006-ban Pécsett tartottunk továbbképzést. 2007-ben a Társaságunk szervezte az európai és a világ neurosonológiai konferenciát Budapesten.
Nyolc tagunk hosszabb külföldi tanulmányúton vett részt (Németország, Svájc, Franciaország, Hollandia, Japán). Társaságunk képviselteti magát csaknem valamennyi stroke- és neurosonológiai európai és világkongresszuson. Folyamatos az együttműködésünk több nagy, nemzetközileg elismert klinikai kutatócsoporttal (Münster, Mannheim, Köln, Amszterdam, Stockholm, Lausanne, Graz, Bécs, Touluse – a teljesség igénye nélkül).
Oktatás, képzés:
Megkezdtük a képzést a neurosonológiai képesítés elnyeréséhez. 2000-ben kiadtuk a neuroszonológiai vizsgálatok hazai protokollját. Elkészítettük a képesítés megszerzésének és a neurosonológiai laboratóriumok akkreditációjának követelményeit. Rendszeresen tartunk továbbképzést, ahol a sikeres vizsgázók jártassági igazolást kapnak. |